Pro veřejnost

Life coaching Image

Pro lidi v náročných životních situacích, kteří potřebují zprostředkování nového pohledu, dodání odvahy k nalézání vlastních řešení. Pro ty, co chtějí na sobě pracovat, efektivně se vyrovnat s překážkami, s kterými se v životě potýkají, potřebují podpořit v odvaze „žít svůj život tak, jak chtějí“.

Vztahový koučink (rodinný a partnerský koučink)

Je určen pro páry, které chtějí zvládat výzvy, které partnerský, rodinný život přináší tak nejlépe a co nejvíce konstruktivně, jak je to jen možné i přes naše individuální rozdíly a odlišná očekávání.

Co je to koučink

V posledních letech velmi populární a tím i nadužívané slovo. Co si ale pod tímto slovem představit? Koučink je pouze jednou z možných rozvojových metod, další možností, jak rozvíjet potenciál zaměstnanců i svůj vlastní. Základní podmínkou koučování je, že koučovaný musí chtít.

Pokud koučovaný nechce, sebelepší kouč ani metoda jej k cíli nedovede. Zkušený kouč však ví, jak pomoci koučovanému definovat cíl tak, aby byl s cílem v souladu, aby to byl „jeho cíl“ a tím pádem se maximalizovala možnost jeho dosažení a chuť na daném cíli, úkolu pracovat.
 

V čem je koučink jiný než ostatní metody rozvoje, jako jsou například tréninky, školení, poradenství, atd.?

  • Rozdíl je hlavně v tom, že pozornost je v koučinku upřena na jasně definovaný individuální či skupinový cíl.
  • Neztrácí se čas opakováním známého, učení se něčemu, co člověk nevnímá v dané situaci jako důležité, potřebné.
  • Pozornost se věnuje tomu, co je opravdu potřeba k dosažení vlastního cíle - není to učení pro učení.

Koučovaný pracuje na svém cíli intenzivně po celou dobu koučinku. Objevují se věci, které je potřeba na této cestě vyřešit. Hledají se taková řešení, které jsou pro daného jedince (tým) nejlepší, nejvíce mu vyhovují, je schopen a ochoten je realizovat, je s nimi v souladu. Díky této zacílenosti, jasnému směřování energie a individuálním charakteru každého koučovacího sezení, považuji koučink za jednu z nejefektivnějších metod rozvoje.

Koučink není všespásná metoda rozvoje. Není efektivní a vhodné jej využívat „vždy a všude" – nenahradí školení a tréninky, pokud je potřeba naučit, dodat vědomosti a dovednosti. Nenahrazuje psychoterapii, která má své jasné indikace.

Kdy je koučink neefektivní (vyhozený čas a peníze)? Když koučovaný opravdu nechce na sobě pracovat, rozvíjet se. Je spokojený sám se sebou, s daným stavem věcí, nechce nic měnit atd. Rozhodně není vhodný na řešení psychiatrických problémů, koučink není hlubinná psychoterapie a rozhodně nenahradí psychofarmaka. Zbytečně dlouhým způsobem řešení se může stát v situaci, kdy je potřeba se něco naučit (dovednosti, znalosti atd), které dotyčný zatím neumí, nezná.

Ideálním řešením je koučink v případě, kdy je člověk motivovaný ke změně, chce na sobě pracovat, rozvíjet se, chce si pro sebe najít co nejoptimálnější cesty dosahování cíle řešení problémů, situací, výzev.